2024 წლის აპრილში ბუღალტრული აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტების საბჭომ (IASB) გამოსცა IFRS 18 „ფინანსური ანგარიშგების წარდგენა და ინფორმაციის გამჟღავნება. “
• მთავარი
• საქმიანი სიახლეები
• 2024 წლის აპრილში ბუღალტრული აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტების საბჭომ (IASB) გამოსცა IFRS 18 „ფინანსური ანგარიშგების წარდგენა და ინფორმაციის გამჟღავნება. “
სტატია შეკითხვებისა და პასუხების ფორმატშია წარმოდგენილი და მისი მიზანია დაეხმაროს მკითხველს ახალი IFRS სტანდარტის ტექნიკური შინაარსის ათვისებაში.
IFRS 18-მა მოგება-ზარალის ანგარიშში დანერგა ახალი კატეგორიები. კონკრეტულად რომელი კატეგორიებია და როგორ გამოიყენება ისინი?
მოგება-ზარალის ანგარიშში 5 ახალი კატეგორია განისაზღვრა:
• საოპერაციო
• საინვესტიციო
• საფინანსო
• მოგების გადასახადების
• შეწყვეტილი ოპერაციების
საოპერაციო,  მოგების გადასახადების და შეწყვეტილი ოპერაციების კატეგორიები
საოპერაციო კატეგორია გამოიყენება იმ შემოსავლისა და ხარჯებისთვის, რომლებიც არ შედის დანარჩენ ოთხ კატეგორიაში.
მოგების გადასახადების კატეგორია მოიცავს IAS 12 „ მოგებიდან გადასახადების “ სტანდარტის გამოყენებიდან წარმოშობილ საგადასახადო შემოსავალსა და ხარჯებს.
შეწყვეტილი ოპერაციების კატეგორია გამოიყენება იმ შემოსავლებისა და ხარჯებისთვის, რომლებიც გამომდინარეობს შეწყვეტილი საქმიანობიდან IFRS 5 “გასაყიდად გამიზნული გრძელვადიანი აქტივები და შეწყვეტილი ოპერაციები “- ს შესაბამისად.
საინვესტიციო კატეგორია
საინვესტიციო კატეგორია მოიცავს შემოსავალსა და ხარჯებს, რომლებიც წარმოიქმნება:
• ასოცირებულ კომპანიებში განხორციელებული ინვესტიციებიდან
• ფულადი სახსრებისა და მათი ეკვივალენტებიდან
• სხვა აქტივებიდან, რომლებიც ორგანიზაციის სხვა რესურსებისგან დამოუკიდებლად წარმოქმნიან შემოსავალს.
მათ შორის შეიძლება იყოს: ობლიგაციებში ან აქციებში ინვესტიციები („მარტივი“ ან „სავაჭრო“), ასევე საინვესტიციო უძრავი ქონება. შესაბამისად, ამ კატეგორიაში აისახება ისეთი შედეგები, როგორიცაა პროცენტი და დივიდენდი ინვესტიციებთან მიმართებით, ქირავნობის შემოსავალი, საინვესტიციო ქონების ამორტიზაცია, რეალიზაციიდან მიღებული მოგება/ზარალი გარდა ძირითადი საშუალებებისა), სამართლიანი ღირებულების ცვლილებები და ასოცირებული საწარმოს მოგება ან ზარალი - ყველა ჩაითვლება საინვესტიციო კატეგორიაში.
საფინანსო საქმიანობის კატეგორია
ვალდებულებათა ნაწილი მხოლოდ ფინანსური რესურსების მოზიდვიდან გამომდინარეობს, როგორიცაა საბანკო სესხები და სესხის ობლიგაციები. ამ ვალდებულებებთან დაკავშირებული შემოსავლები და ხარჯები, მათ შორის მათი აღიარება და შემდგომი ჩამოწერა, ასახულია საფინანსო კატეგორიაში.
ამავე კატეგორიაში აისახება ისეთი ელემენტები, როგორიცაა სესხებზე დარიცხული პროცენტები და ასევე დივიდენდები გამოშვებულ აქციებზე, რომლებიც ითვლება ვალდებულებად (მაგ., გამოსასყიდი პრეფერენციული აქციები ან ფიქსირებული დივიდენდით აქციები).
არსებობს ვალდებულებებიც, რომლებიც მხოლოდ ფინანსირების მოზიდვას არ უკავშირდება. მაგალითად, საიჯარო ვალდებულებები და ლიკვიდაციის რეზერვები. ამ ვალდებულებებიდან წარმოშობილი პროცენტული ხარჯებიც, მათ შორის ფასდაკლების გაუქმება, ასევე ასახება საფინანსო კატეგორიაში.
IFRS 18-ის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სიახლე მოგება-ზარალის ანგარიშში სავალდებულო შუალედური შედეგების დანერგვაა:
• საოპერაციო მოგება (ან ზარალი),
• მოგება (ან ზარალი) ფინანსურ ხარჯებსა და გადასახადებამდე
• საბოლოო მოგება (ან ზარალი) — იგივე „წლის მოგება“.
აღსანიშნავია, რომ როგორც „საოპერაციო მოგება (ან ზარალი)“, ასევე „მოგება (ან ზარალი) ფინანსურ ხარჯებსა და გადასახადებამდე“ უნდა წარადგინონ, თუნდაც მათი ოდენობა იდენტური იყოს.
რაც შეეხება „მთლიან მოგებას“ და „გადასახადებამდე მოგებას“, მათი წარმოდგენა სავალდებულო არ არის, თუმცა კომპანიები ხშირად ასახავენ, რათა ანგარიშგება იყოს უფრო სტრუქტურირებული და პრაქტიკულად გამოსადეგი.
IFRS 18 მკაფიოდ ადგენს, რომ ერთგვაროვანი მახასიათებლების მქონე ხარჯები უნდა გაერთიანდეს, განსხვავებული მახასიათებლების მქონე კი — დაიშალოს. ეს აუცილებელია ანგარიშგების სიზუსტისა და გამჭვირვალობისთვის.
მაგალითად, ადამიანური რესურსები, IT, იურიდიული და ბუღალტრული ხარჯები შეიძლება გაერთიანდეს ერთ ხაზში — „ზოგადი და ადმინისტრაციული ხარჯები“.
თუმცა, გუდვილის გაუფასურების ზარალი არსებითად განსხვავებულია და მისი დაჯამება სხვა ადმინისტრაციულ ხარჯებთან არ არის მიზანშეწონილი, ვინაიდან ამით დაირღვევა ინფორმაციის გამჭვირვალობა და დაიფარება არსებული მონაცემები.
ფულადი სახსრების მოძრაობის ანგარიშზე IFRS 18-ის ზეგავლენა
IFRS 18-ის მიღებამ გამოიწვია IAS 7-ის “ფულადი ნაკადების ანგარიშგება ” სტანდარტის ცვლილება.
წარსულში, როდესაც საწარმო იყენებდა არაპირდაპირ მეთოდს „ოპერაციებიდან მიღებული ფულადი სახსრების“ წარმოსაჩენად, იგი ანგარიშს იწყებდა მოგება-ზარალის ანგარიშში მოცემული „მოგება გადასახადებამდე“ მაჩვენებლით. IFRS 18-ის ამოქმედების შემდეგ, სავალდებულო გახდა „საოპერაციო მოგების“ მაჩვენებლის გამოყოფა, რაც ამ პროცესს ცვლის.
IAS 7-ში ნაცვლად ტერმინისა "საოპერაციო საქმიანობიდან მიღებული ფულადი სახსრები", გამოიყენება "საოპერაციო საქმიანობიდან მიღებული ფულადი სახსრები გადასახადებამდე".
IFRS 18-ის ცვლილებამდე კომპანიებს შეეძლოთ დივიდენდებისა და პროცენტის გადახდა წარმოედგინათ ოპერაციულ ან ფინანსურ აქტივობებში.
IFRS 18-ის ცვლილებებით დადგენილია, რომ დივიდენდების გადახდა სავალდებულოდ მიეკუთვნება ფინანსურ აქტივობებს და პროცენტის გადახდაც უმეტეს შემთხვევაში ასევე ფინანსურ აქტივობებში აისახება.
პრაქტიკული შედეგები:
1. კაპიტალზე ანაზღაურებისა და პროცენტის დაფარვის გამოთვლისას უნდა გამოიყენებოდეს „მოგება ფინანსურ ხარჯებსა და გადასახადებამდე“, რომელიც ცნობილია როგორც Profit before financing and income taxes. (PBIT).  არ უნდა აგვერიოს „მოგება გადასახადებამდე“-ში, რადგან მათ შეიძლება ჰქონდეთ ერთნაირი აბრევიატურა.
2. აქტივების ბრუნვადობის მაჩვენებლის გამოთვლისას, „ოპერაციული მოგების მარჟა“ მხოლოდ მაშინ შეიძლება გამოვიყენოთ, თუ ოპერაციული მოგება უდრის მოგებას ფინანსურ ხარჯებსა და გადასახადებამდე (ანუ არ არსებობს საინვესტიციო შემოსავალი).
3. ანალოგიურად, როდესაც არსებობს საინვესტიციო შემოსავალი, „ოპერაციული მოგება“ ამ მაჩვენებლებისთვის შეუსაბამოა.
4. IFRS 18-ის თანახმად, მოგება-ზარალის ანგარიშში ორივე მაჩვენებელი — „ოპერაციული მოგება“ და „მოგება ფინანსურ ხარჯებსა და გადასახადებამდე“ — უნდა გამოჩნდეს, თუნდაც მათი ოდენობა იდენტური იყოს.
დაყოფა და გაერთიანება
ორგანიზაციებმა უნდა გააერთიანონ ერთი ტიპის ელემენტები და გააცალკევონ  განსხვავებულები, რათა არ დაიკარგოს არსებული ინფორმაცია. მაგალითად, ადმინისტრაციული ხარჯები შეიძლება გავაერთიანოთ, თუმცა გუდვილის არსებითი გაუფასურება ცალკე უნდა გამოვყოთ.
IFRS 18-ის შედეგად ფულადი ნაკადების ანგარიშგებაში შეტანილი ცვლილებები
• არაპირდაპირი მეთოდით წარდგენა იწყება ოპერაციული მოგებით და არა მოგებით გადასახადებამდე.
• დივიდენდების გადახდა სავალდებულოდ მიეკუთვნება საფინანსო ფულადი ნაკადებს.
• პროცენტის გადახდა ძირითადად ასევე ასახული უნდა იყოს საფინანსო ნაკადებში, გარდა განსაკუთრებული მითითებისა.
• „ოპერაციებიდან მიღებული ფულადი სახსრები“ ჩანაცვლდა ტერმინით „ფულადი სახსრები ოპერაციული საქმიანობიდან გადასახადებამდე“.
დამატებითი ცვლილებები
საწარმოს უწყვეტი ფუნქციონირების პრინციპის მოთხოვნებმა IAS 1-იდან IAS 8-ში გადაინაცვლა, რომლის სათაურიც შეიცვალა და ახლა არის „სააღრიცხვო პოლიტიკა, ცვლილებები სააღრიცხვო შეფასებებში და შეცდომები“.
დასკვნა
IFRS 18 არსებითად ცვლის ფინანსური ანგარიშგების წარდგენის სტრუქტურას, აღიარებისა და შეფასების წესების ცვლილების გარეშე:
• მოგება-ზარალის ანგარიშის ხუთი კატეგორია
• სავალდებულო შუალედური მაჩვენებლები
• კატეგორიების დაყოფა და გაერთიანება
• ფულადი ნაკადების ანგარიშგებაში შეტანილი ცვლილებები
გაქვთ კითხვა?
შეავსეთ ფორმა, რათა ჩვენს ერთ-ერთ სპეციალისტთან ისაუბროთ.
გამოიწერეთ ჩვენი სიახლეები
გამოწერა
ჩვენთვის მთავარი ღირებულებაა მყარი და გრძელვადიანი ურთიერთობა კლიენტებთან. მრავალწლიან საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ვეხმარებით კომპანიებს საკუთარი პოტენციალის სრულად გამოვლენაში. ვიცით, როგორ ვიპოვოთ გზები ზრდისთვის, ტრანსფორმაციისთვის და მდგრადი მომავლის შესაქმნელად.
პასუხისმგებლობის შეზღუდვა
შპს "იუ ეიჩ უაი საქართველო" არის სამართლებრივად დამოუკიდებელი ფირმა და UHY-ის საერთაშორისო ქსელის წევრი. არც შპს "იუ ეიჩ უაი საქართველო" და არც UHY-ის რომელიმე წევრი ფირმა არ არის პასუხისმგებელი სხვა წევრი ფირმების მიერ გაწეულ მომსახურებაზე.
ვებგვერდის მიზანია ზოგადი ინფორმაციის მიწოდება კონკრეტულ თემებზე. აღნიშნული მასალა არ წარმოადგენს რომელიმე საკითხის სრულ განხილვას და არ განიხილება როგორც პროფესიული ან საქმიანი ურთიერთობის საფუძველი. აღნიშნული ინფორმაცია არ განიხილება როგორც ბუღალტრული, საგადასახადო, საინვესტიციო, იურიდიული ან სხვა პროფესიული რჩევა ან მომსახურება. მიუხედავად იმისა, რომ ვცდილობთ ვებგვერდზე წარმოდგენილი ინფორმაცია იყოს ზუსტი და აქტუალური, ვერ ვიძლევით პირდაპირ ან არაპირდაპირ გარანტიას მის სისწორესთან დაკავშირებით და არ ვიღებთ პასუხისმგებლობას შეცდომებსა ან გამოტოვებულ ინფორმაციაზე.
ჩვენ ვცდილობთ, რომ გვერდი ხელმისაწვდომი იყოს 24 საათის განმავლობაში, თუმცა არ ვიღებთ პასუხისმგებლობას მის დროებით ხარვეზზე ან გათიშვაზე. ვებგვერდზე წვდომა შესაძლოა დროებით შეიზღუდოს სისტემური გაუმართაობის, ტექნიკური მომსახურების, განახლების ან UHY-ს კონტროლის ფარგლებს გარეთ არსებული მიზეზების გამო.
ვებგვერდი განკუთვნილია მხოლოდ ზოგადი საინფორმაციო მიზნებისთვის. ნებისმიერი პირის მიერ აქ წარმოდგენილი მასალის საფუძველზე მიღებული გადაწყვეტილების შედეგად გამოწვეულ ზიანზე პასუხისმგებლობა არ ეკისრება ვებგვერდის მფლობელს. ამ ვებგვერდზე შემოსვლით თქვენ ავტომატურად ეთანხმებით აღნიშნულ პირობებს.

IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements was issued by the International Accounting Standards Board (IASB) in April 2024.
This article takes the form of a series of questions and answers about IFRS 18. The aim of this is to assist in learning the technical content of this new IFRS Accounting Standard.
IFRS 18 has introduced categories into the statement of profit or loss. What are these categories and what are they used for?
There are five categories in the statement of profit or loss:
the operating category
the investing category
the financing category
the income taxes category, and
the discontinued operations category.
Operating, income taxes and discontinued operations categories
The operating category is used for income and expenses which are not classified in one of the other four categories.
The income taxes category is used for tax income and expenses which arise from applying IAS 12 Income Taxes.
The discontinued operations category is used for income and expenses arising from discontinued operations as defined by IFRS 5 Non-current Assets Held for Sale and Discontinued Operations.
Investing category
The investing category is used for income and expenses arising from:
investments in associates
cash and cash equivalents, and
other assets if they generate a return individually and largely independently of the entity’s other resources. This would typically include debt or equity investments (‘simple’ or ‘trade’ investments) and investment properties.
This means that income and expenses such as interest and dividends in relation to investments, rental income, depreciation and gains or losses on disposal in relation to investment properties (ie not property, plant and equipment), fair value gains and losses and the share of profit (or loss) of associate will all be included in the investing category.
Financing category
Some liabilities arise from transactions which only involve the raising of finance. These include bank loans and the issue of loan notes. Income and expenses from the initial and subsequent measurement of these liabilities, including derecognition, are reported in the financing category.
These income and expenses include items such as interest expenses and, also, dividends declared on issued shares which are classified as liabilities (i.e. redeemable preference shares or preference shares with a fixed dividend).
Some liabilities arise from transactions which do not only involve the raising of finance; for example, lease liabilities and decommissioning provisions. Interest expenses from these liabilities, including the unwinding of discounting, are also reported in the financing category.
One of the most important changes in IFRS 18 is the introduction of mandatory subtotals in the statement of profit or loss. These are:
Operating profit (or loss)
Profit (or Loss) before financing and income taxes, and
Profit (or Loss) (ie what was previously referred to as Profit for the year).
Note that both Operating profit (or loss) and Profit (or Loss) before financing and income taxes will be presented even if they are the same amount.
Gross profit and Profit before income taxes are not mandatory subtotals. However, many entities will present these as additional subtotals because they are necessary for the statement of profit or loss to provide a useful structured summary of income and expenses.
IFRS 18 is clear that entities should aggregate items in financial statements based on shared characteristics. Similarly, entities should disaggregate items based on characteristics which are not shared. This process is vital so that the primary financial statements provide useful structured summaries to their primary users.
For example, an entity might have various activities, such as human resources, information technology, legal and accounting. They have shared characteristics and so might be aggregated into a single line in the statement of profit or loss and labelled as ‘general and administrative expenses’.
A goodwill impairment loss, for example, does not share characteristics with the human resources, information technology, legal and accounting costs included within general and administrative expenses. If the goodwill impairment loss is material (by magnitude or nature), then aggregating it with these other expenses would not be appropriate because material information would be obscured.
What impact has the issue of IFRS 18 had on the statement of cash flows?
The issue of IFRS 18 has led to consequential amendments to IAS 7 Statement of Cash Flows.
Previously, when presenting Cash generated from operations using the indirect method, an entity would start the reconciliation with the Profit before income taxes figure from the statement of profit or loss. Now that IFRS 18 requires entities to disclose a figure for Operating profit, this has changed.
IAS 7 does not refer to Cash generated from operations – this has been replaced with Cash from operating activities before income taxes.
Before the issue of IFRS 18, IAS 7 permitted entities to choose whether to present Interest paid and Dividends paid as cash flows from operating activities or as cash flows from financing activities. As a result of the amendments made to IAS 7, Dividends paid must be presented as a financing activity and most entities (unless you are told otherwise in a scenario) must also show Interest paid as a financing activity.
Under IFRS 18, indirect method now starts with Operating profit and not Profit before income taxes. Also, you must remember that Dividends paid and Interest paid are presented in financing activities.
When interpreting financial statements, it is important to recognise the information presented in IFRS 18 formats. Care should be taken in selecting line items to use in the calculation of ratios:
When calculating Return on capital employed and Interest cover, the numerator is Profit before financing and income taxes. Previously, this was referred to as Profit before interest and taxes (PBIT). Be careful not to confuse this with Profit before income taxes, which has the same initialism.
When calculating asset turnover, you may only use Operating profit margin in your calculations if Operating profit is equal to Profit before financing and income taxes (i.e. there is no Investment income).
Similarly, when calculating Return on capital employed and Interest cover, the use of Operating profit is not appropriate where there is Investment income.
Both Operating profit and Profit before financing and income taxes will be presented, even if they are the same amount, in accordance with IFRS 18.
Aggregation and Disaggregation
Entities must aggregate items that share similar characteristics and disaggregate items that are dissimilar, to avoid obscuring material information. For example, general administrative expenses may be aggregated, but material goodwill impairment should be separately disclosed.
Consequential Amendments to the Statement of Cash Flows
IFRS 18 introduces consequential amendments to IAS 7:
Under the indirect method, reconciliation now begins with Operating profit rather than Profit before income taxes.
Dividends paid are now mandatorily classified as financing cash flows.
Interest paid is generally presented as a financing cash flow (unless instructed otherwise).
“Cash generated from operations” has been replaced with Cash from operating activities before income taxes.
Other Consequential Amendments
Going concern requirements have been moved from IAS 1 into IAS 8, which has been retitled Basis of Preparation of Financial Statements.
IFRS 18 fundamentally reshapes the presentation and disclosure framework of financial statements without changing recognition or measurement: